Recom Power REC5-1212DRW/H2/A/M/SMD-R
REC5-1212DRW/H2/A/M/SMD-R picture photo
Mfg. Part Number
REC5-1212DRW/H2/A/M/SMD-R
Brief Description
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
REC5-1212DRW/H2/A/M/SMD-R.pdf
Availability of REC5-1212DRW/H2/A/M/SMD-R
QUANTITY
REC5-1212DRW/H2/A/M/SMD-R Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-1212DRW/H2/A/M/SMD-R
Internal Part NumberEIS-REC5-1212DRW/H2/A/M/SMD-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesECONOLINE REC5
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)210mA, 210mA
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-1212DRW/H2/A/M/SMD-R
Related LinksREC5-1212DRW, REC5-1212DRW/H2/A/M/SMD-R Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-1212DRW/H2/A/M/SMD-R Details Description
Related parts for REC5-1212DRW/H2/A/M/SMD-R
ASSEMBLY 8 POSITION 8 CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 55NS 84PLCC datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 2048X36 132QFP datasheet.pdf
IC FIFO 32768X36 5NS 208BGA datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 80 DEG GRAY/RED datasheet.pdf
RES SMD 20.3KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 11 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf