Recom Power REC5-1212DRW/H4/A/M
REC5-1212DRW/H4/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC5-1212DRW/H4/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
REC5-1212DRW/H4/A/M.pdf
Availability of REC5-1212DRW/H4/A/M
QUANTITY
REC5-1212DRW/H4/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-1212DRW/H4/A/M
Internal Part NumberEIS-REC5-1212DRW/H4/A/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
SeriesECONOLINE REC5
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)210mA, 210mA
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-1212DRW/H4/A/M
Related LinksREC5-1212, REC5-1212DRW/H4/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-1212DRW/H4/A/M Details Description
Related parts for REC5-1212DRW/H4/A/M
RES 34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PANEL FRONT 3U CARD RACK W/EJECT datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
IC FPGA 156 I/O 456FGBGA datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 423FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
XCEDE 2W 2PVH 6COL datasheet.pdf
POT 50K OHM 0.04W CARBON LOG datasheet.pdf