Recom Power REC5-1212DRW/H6/A/M
REC5-1212DRW/H6/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC5-1212DRW/H6/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
REC5-1212DRW/H6/A/M.pdf
Availability of REC5-1212DRW/H6/A/M
QUANTITY
REC5-1212DRW/H6/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-1212DRW/H6/A/M
Internal Part NumberEIS-REC5-1212DRW/H6/A/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
SeriesECONOLINE REC5
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)210mA, 210mA
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-1212DRW/H6/A/M
Related LinksREC5-1212, REC5-1212DRW/H6/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-1212DRW/H6/A/M Details Description
Related parts for REC5-1212DRW/H6/A/M
IC NOR R/S LATCH 3ST QUAD 16SO datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DBL 2MM T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 3/4W 1206 datasheet.pdf
SHP TRVLR 6 MIL 10X12'' 25PK datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf
RES 68K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
AM6002625 FRONT COVER datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf