Recom Power REC5-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2
REC5-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet Download
REC5-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2.pdf
Availability of REC5-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2
QUANTITY
REC5-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2
Related LinksREC5-123.3SRW, REC5-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2 Details Description
Related parts for REC5-123.3SRW/H6/A/CTRL/X2
MOSFET N-CH 30V 87A TO-220AB datasheet.pdf
CABLE TIE HEAVY 120LB 14.5" datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE DIGITL 200PSI datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
1.27MM EDGE CARD 46CKTS L/F datasheet.pdf
IEEE 1394 CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 235MA 5.07 OHM TH datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
LED ARRAY 3000LM WARM WHITE datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf