Recom Power REC5-123.3SRW/H6/A/SMD/CTRL
REC5-123.3SRW/H6/A/SMD/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC5-123.3SRW/H6/A/SMD/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REC5-123.3SRW/H6/A/SMD/CTRL.pdf
Availability of REC5-123.3SRW/H6/A/SMD/CTRL
QUANTITY
REC5-123.3SRW/H6/A/SMD/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-123.3SRW/H6/A/SMD/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC5-123.3SRW/H6/A/SMD/CTRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC5
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-123.3SRW/H6/A/SMD/CTRL
Related LinksREC5-123.3SRW, REC5-123.3SRW/H6/A/SMD/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-123.3SRW/H6/A/SMD/CTRL Details Description
Related parts for REC5-123.3SRW/H6/A/SMD/CTRL
IC AMP/VIDEO/MUX LP 4CH 14-SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 8DIP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.9V SC-82AB datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.3V 66W 20A datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24610-603 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28HDIP datasheet.pdf
RES 34.4K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf