Recom Power REC5-123.3SRW/H6/A/X2
REC5-123.3SRW/H6/A/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-123.3SRW/H6/A/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet Download
REC5-123.3SRW/H6/A/X2.pdf
Availability of REC5-123.3SRW/H6/A/X2
QUANTITY
REC5-123.3SRW/H6/A/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-123.3SRW/H6/A/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-123.3SRW/H6/A/X2
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC5
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-123.3SRW/H6/A/X2
Related LinksREC5-123.3, REC5-123.3SRW/H6/A/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-123.3SRW/H6/A/X2 Details Description
Related parts for REC5-123.3SRW/H6/A/X2
RES SMD 0.003 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN CABLE STRAIGHT 2M FOR E2FM datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V Y5V 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
BASE WINDOW DOOR 24 LIGHT GRAY datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf