Recom Power REC5-2405SRW/H4/A
REC5-2405SRW/H4/A picture photo
Mfg. Part Number
REC5-2405SRW/H4/A
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 5W SGL 5V OUT DIP24
Datasheet Download
REC5-2405SRW/H4/A.pdf
Availability of REC5-2405SRW/H4/A
QUANTITY
REC5-2405SRW/H4/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-2405SRW/H4/A
Internal Part NumberEIS-REC5-2405SRW/H4/A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC5
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-2405SRW/H4/A
Related LinksREC5-240, REC5-2405SRW/H4/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-2405SRW/H4/A Details Description
Related parts for REC5-2405SRW/H4/A
CONN PLUG 37POS 30AWG 15IN datasheet.pdf
IC 8051 MCU 128K FLASH 32-QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS61199-598 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW NUMERIC 2.3" datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf