Recom Power REC5-2409DRW/H/B/SMD
REC5-2409DRW/H/B/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC5-2409DRW/H/B/SMD
Brief Description
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-09VOUT
Datasheet Download
REC5-2409DRW/H/B/SMD.pdf
Availability of REC5-2409DRW/H/B/SMD
QUANTITY
REC5-2409DRW/H/B/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-2409DRW/H/B/SMD
Internal Part NumberEIS-REC5-2409DRW/H/B/SMD
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)278mA, 278mA
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-2409DRW/H/B/SMD
Related LinksREC5-2409D, REC5-2409DRW/H/B/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-2409DRW/H/B/SMD Details Description
Related parts for REC5-2409DRW/H/B/SMD
CONN HEADER 34POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
IC FPGA 416 I/O 900BGA datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN PIVOT BLOCK SINGL ENTRY datasheet.pdf
D4JL-2NFG-C5 datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT LP GRN 1 datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
3UF 150V 8X17.5 85C AXI datasheet.pdf