Recom Power REC5-2409DRWZ/H2/A/M/CTRL
REC5-2409DRWZ/H2/A/M/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC5-2409DRWZ/H2/A/M/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-09VOUT
Datasheet Download
REC5-2409DRWZ/H2/A/M/CTRL.pdf
Availability of REC5-2409DRWZ/H2/A/M/CTRL
QUANTITY
REC5-2409DRWZ/H2/A/M/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-2409DRWZ/H2/A/M/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC5-2409DRWZ/H2/A/M/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)278mA, 278mA
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-2409DRWZ/H2/A/M/CTRL
Related LinksREC5-2409DRW, REC5-2409DRWZ/H2/A/M/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-2409DRWZ/H2/A/M/CTRL Details Description
Related parts for REC5-2409DRWZ/H2/A/M/CTRL
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 668BGA datasheet.pdf
15P MTA100 CONN ASSY 30AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 BKWY datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 140MA 5.2 OHM TH datasheet.pdf