Recom Power REC5-243.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2
REC5-243.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-243.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet Download
REC5-243.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2.pdf
Availability of REC5-243.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2
QUANTITY
REC5-243.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-243.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-243.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-243.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2
Related LinksREC5-243.3SRW/, REC5-243.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-243.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2 Details Description
Related parts for REC5-243.3SRW/H4/A/M/CTRL/X2
FIXED IND 8.2NH 300MA 330 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 27A DIRECTFET datasheet.pdf
RES SMD 2.49M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MICRO 9POS SKT 8" datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% AXIAL CAN datasheet.pdf
CONN EDGE .100 19POS HL LOW P datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf