Recom Power REC5-243.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2
REC5-243.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-243.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet Download
REC5-243.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2.pdf
Availability of REC5-243.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2
QUANTITY
REC5-243.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-243.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-243.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-243.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2
Related LinksREC5-243.3SRW, REC5-243.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-243.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2 Details Description
Related parts for REC5-243.3SRWZ/H2/A/CTRL/X2
FUSE HLDR CART 250V 6.3A PNL MNT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 60POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V SOT23 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf