Recom Power REC5-243.3SRWZ/H6/A/SMD/CTRL
REC5-243.3SRWZ/H6/A/SMD/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC5-243.3SRWZ/H6/A/SMD/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REC5-243.3SRWZ/H6/A/SMD/CTRL.pdf
Availability of REC5-243.3SRWZ/H6/A/SMD/CTRL
QUANTITY
REC5-243.3SRWZ/H6/A/SMD/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-243.3SRWZ/H6/A/SMD/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC5-243.3SRWZ/H6/A/SMD/CTRL
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-243.3SRWZ/H6/A/SMD/CTRL
Related LinksREC5-243.3SRWZ, REC5-243.3SRWZ/H6/A/SMD/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-243.3SRWZ/H6/A/SMD/CTRL Details Description
Related parts for REC5-243.3SRWZ/H6/A/SMD/CTRL
IC REG LDO 3.3V 3A 2-UTHINPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS MALE CRIMP datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 92MM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 434MA 1.1 OHM datasheet.pdf
TV 29C 29#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
47UF 40V 8X18MM 85C 10000H datasheet.pdf