Recom Power REC5-243.3SRWZ/H6/A/X2
REC5-243.3SRWZ/H6/A/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-243.3SRWZ/H6/A/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet Download
REC5-243.3SRWZ/H6/A/X2.pdf
Availability of REC5-243.3SRWZ/H6/A/X2
QUANTITY
REC5-243.3SRWZ/H6/A/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-243.3SRWZ/H6/A/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-243.3SRWZ/H6/A/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-243.3SRWZ/H6/A/X2
Related LinksREC5-243.3S, REC5-243.3SRWZ/H6/A/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-243.3SRWZ/H6/A/X2 Details Description
Related parts for REC5-243.3SRWZ/H6/A/X2
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
CONN T-ADAPTER 5P-5P/5P F-F/M datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 120W 1.5V 80A SGL datasheet.pdf
EVAL BOARD 32V OUT 300W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 2.64K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf