Recom Power REC5-4805SRW/H2/C/M
REC5-4805SRW/H2/C/M picture photo
Mfg. Part Number
REC5-4805SRW/H2/C/M
Brief Description
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC5-4805SRW/H2/C/M.pdf
Availability of REC5-4805SRW/H2/C/M
QUANTITY
REC5-4805SRW/H2/C/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-4805SRW/H2/C/M
Internal Part NumberEIS-REC5-4805SRW/H2/C/M
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-4805SRW/H2/C/M
Related LinksREC5-4805, REC5-4805SRW/H2/C/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-4805SRW/H2/C/M Details Description
Related parts for REC5-4805SRW/H2/C/M
STRAP STEEL COATED .38"X 22.5" datasheet.pdf
CIR BRKR 63A 480VAC 110VDC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 17.2A DPAK datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
IC 8-BIT ADDRESSABL LTCH 24-SOIC datasheet.pdf
10P MTA100 PSTD CONN ASSY LF datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf