Recom Power REC5-483.3SRW/H6/A/CTRL/X2
REC5-483.3SRW/H6/A/CTRL/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-483.3SRW/H6/A/CTRL/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet Download
REC5-483.3SRW/H6/A/CTRL/X2.pdf
Availability of REC5-483.3SRW/H6/A/CTRL/X2
QUANTITY
REC5-483.3SRW/H6/A/CTRL/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-483.3SRW/H6/A/CTRL/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-483.3SRW/H6/A/CTRL/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-483.3SRW/H6/A/CTRL/X2
Related LinksREC5-483.3SRW, REC5-483.3SRW/H6/A/CTRL/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-483.3SRW/H6/A/CTRL/X2 Details Description
Related parts for REC5-483.3SRW/H6/A/CTRL/X2
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
IC VIDEO SW 2-IN/1-OUT/3CH 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 150PF 3KV CH 1812 datasheet.pdf