Recom Power REC5-483.3SRW/H6/A/X2
REC5-483.3SRW/H6/A/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-483.3SRW/H6/A/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet Download
REC5-483.3SRW/H6/A/X2.pdf
Availability of REC5-483.3SRW/H6/A/X2
QUANTITY
REC5-483.3SRW/H6/A/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-483.3SRW/H6/A/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-483.3SRW/H6/A/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation6kV (6000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-483.3SRW/H6/A/X2
Related LinksREC5-483.3, REC5-483.3SRW/H6/A/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-483.3SRW/H6/A/X2 Details Description
Related parts for REC5-483.3SRW/H6/A/X2
RES 62 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE WRAP HAND TOOL 20-26AWG datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN FMALE M12 4POS STR 2M CABLE datasheet.pdf
DIODE MODULE 1KV 1200A DO200AB datasheet.pdf
RES 34 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf