Recom Power REC5-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2
REC5-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2 picture photo
Mfg. Part Number
REC5-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 5W
Datasheet Download
REC5-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2.pdf
Availability of REC5-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2
QUANTITY
REC5-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC5-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2
Internal Part NumberEIS-REC5-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency76%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC5-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2
Related LinksREC5-483.3SRWZ, REC5-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2 Datasheet, Recom Power Distributor
REC5-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2 Details Description
Related parts for REC5-483.3SRWZ/H2/A/M/CTRL/X2
RES SMD 39 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
FUSE GLASS 35A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONTROL LIQUID LEV 24VAC CHASSIS datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 90POS datasheet.pdf