Recom Power REC6-0509DRW/R10/C/X1
REC6-0509DRW/R10/C/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC6-0509DRW/R10/C/X1
Brief Description
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN +/-09VOUT
Datasheet Download
REC6-0509DRW/R10/C/X1.pdf
Availability of REC6-0509DRW/R10/C/X1
QUANTITY
REC6-0509DRW/R10/C/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC6-0509DRW/R10/C/X1
Internal Part NumberEIS-REC6-0509DRW/R10/C/X1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC6/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)278mA, 278mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC6-0509DRW/R10/C/X1
Related LinksREC6-0509D, REC6-0509DRW/R10/C/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC6-0509DRW/R10/C/X1 Details Description
Related parts for REC6-0509DRW/R10/C/X1
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NPO 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 40POS OR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 8.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
CTW MALE PIN 18-20 AWG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES 2.61M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf