Recom Power REC6-0515SRW/R10/C/X1
REC6-0515SRW/R10/C/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC6-0515SRW/R10/C/X1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN 15VOUT
Datasheet Download
REC6-0515SRW/R10/C/X1.pdf
Availability of REC6-0515SRW/R10/C/X1
QUANTITY
REC6-0515SRW/R10/C/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC6-0515SRW/R10/C/X1
Internal Part NumberEIS-REC6-0515SRW/R10/C/X1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC6/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)333mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC6-0515SRW/R10/C/X1
Related LinksREC6-0515S, REC6-0515SRW/R10/C/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC6-0515SRW/R10/C/X1 Details Description
Related parts for REC6-0515SRW/R10/C/X1
IC DDR SDRAM 512MBIT 5NS 60FBGA datasheet.pdf
CABLE ASSY 51MM 3POS 03SSR-32H datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 2.5-7.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 18BIT I2C 3.75SPS 8MSOP datasheet.pdf
CONN COUPLER 30A 240V 18FT CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
56UF 63V 10X12MM 105C 4000H datasheet.pdf