Recom Power REC6-1205DRW/R10/C/X1
REC6-1205DRW/R10/C/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC6-1205DRW/R10/C/X1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 6W 9-18VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
REC6-1205DRW/R10/C/X1.pdf
Availability of REC6-1205DRW/R10/C/X1
QUANTITY
REC6-1205DRW/R10/C/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC6-1205DRW/R10/C/X1
Internal Part NumberEIS-REC6-1205DRW/R10/C/X1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC6/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA, 500mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC6-1205DRW/R10/C/X1
Related LinksREC6-1205D, REC6-1205DRW/R10/C/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC6-1205DRW/R10/C/X1 Details Description
Related parts for REC6-1205DRW/R10/C/X1
FAN AXIAL 50X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 1200W datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 12POS BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 450V AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR VCXO 1.2GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
LEFT END BLOCK datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf