Recom Power REC6-1205SRW/R10/A/CTRL
REC6-1205SRW/R10/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC6-1205SRW/R10/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 6W 9-18VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC6-1205SRW/R10/A/CTRL.pdf
Availability of REC6-1205SRW/R10/A/CTRL
QUANTITY
REC6-1205SRW/R10/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC6-1205SRW/R10/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC6-1205SRW/R10/A/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC6-1205SRW/R10/A/CTRL
Related LinksREC6-1205SR, REC6-1205SRW/R10/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC6-1205SRW/R10/A/CTRL Details Description
Related parts for REC6-1205SRW/R10/A/CTRL
WIRE WW 30AWG YELLOW 7" 50PC/PK datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 1800A 600V 3/110 AR UR datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS .050" SMD GOL datasheet.pdf
H48-6 SHEET 100X100X5MM W/ADH datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BKWY 8POS datasheet.pdf
RES 3.4 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS W/CAP datasheet.pdf