Recom Power REC6-1209DRW/R10/C/X1
REC6-1209DRW/R10/C/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC6-1209DRW/R10/C/X1
Brief Description
CONV DC/DC 6W 9-18VIN +/-09VOUT
Datasheet Download
REC6-1209DRW/R10/C/X1.pdf
Availability of REC6-1209DRW/R10/C/X1
QUANTITY
REC6-1209DRW/R10/C/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC6-1209DRW/R10/C/X1
Internal Part NumberEIS-REC6-1209DRW/R10/C/X1
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)335mA, 335mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC6-1209DRW/R10/C/X1
Related LinksREC6-1209D, REC6-1209DRW/R10/C/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC6-1209DRW/R10/C/X1 Details Description
Related parts for REC6-1209DRW/R10/C/X1
IC REG LDO 3.3V 1.25A TO263-3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM W/CHOKE 6A datasheet.pdf
SCR THYRISTOR TO92 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 10V 3A 0402 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
AMP MONO-SHAPE TAB CONN 7P 10A datasheet.pdf
FUSE 500A 1250V 3SHT AR CU datasheet.pdf