Recom Power REC6-1209SRW/R10/A/CTRL
REC6-1209SRW/R10/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC6-1209SRW/R10/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 6W 9-18VIN 09VOUT
Datasheet Download
REC6-1209SRW/R10/A/CTRL.pdf
Availability of REC6-1209SRW/R10/A/CTRL
QUANTITY
REC6-1209SRW/R10/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC6-1209SRW/R10/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC6-1209SRW/R10/A/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)667mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC6-1209SRW/R10/A/CTRL
Related LinksREC6-1209SR, REC6-1209SRW/R10/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC6-1209SRW/R10/A/CTRL Details Description
Related parts for REC6-1209SRW/R10/A/CTRL
DIODE SCHOTTKY 40V 2A MFLAT datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A DDPAK datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
MOD DIODE 1000V 100A ADD-A-PAK datasheet.pdf
RES 47 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf