Recom Power REC6-1209SRW/R8/A
REC6-1209SRW/R8/A picture photo
Mfg. Part Number
REC6-1209SRW/R8/A
Brief Description
CONV DC/DC 6W 9-18VIN 09VOUT
Datasheet Download
REC6-1209SRW/R8/A.pdf
Availability of REC6-1209SRW/R8/A
QUANTITY
REC6-1209SRW/R8/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC6-1209SRW/R8/A
Internal Part NumberEIS-REC6-1209SRW/R8/A
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)667mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC6-1209SRW/R8/A
Related LinksREC6-120, REC6-1209SRW/R8/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC6-1209SRW/R8/A Details Description
Related parts for REC6-1209SRW/R8/A
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 33POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC PCI SW 32LANE 8PORT 900-FCBGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 220 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP CER 6PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A datasheet.pdf