Recom Power REC6-1212DRW/R8/A/CTRL
REC6-1212DRW/R8/A/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC6-1212DRW/R8/A/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 6W 9-18VIN +/-12VOUT
Datasheet Download
REC6-1212DRW/R8/A/CTRL.pdf
Availability of REC6-1212DRW/R8/A/CTRL
QUANTITY
REC6-1212DRW/R8/A/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC6-1212DRW/R8/A/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC6-1212DRW/R8/A/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)250mA, 250mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC6-1212DRW/R8/A/CTRL
Related LinksREC6-1212DR, REC6-1212DRW/R8/A/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC6-1212DRW/R8/A/CTRL Details Description
Related parts for REC6-1212DRW/R8/A/CTRL
RES 1.37K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL DIFF 14-SOIC datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS-232 28TSSOP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.23W AB 20TQFN datasheet.pdf
SW MIN ACT L/A SPDT PCB 125V datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.5 OHM 5% 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf