Recom Power REC6-1212SRW/R10/A
REC6-1212SRW/R10/A picture photo
Mfg. Part Number
REC6-1212SRW/R10/A
Brief Description
CONV DC/DC 6W SGL 12V OUT DIP24
Datasheet Download
REC6-1212SRW/R10/A.pdf
Availability of REC6-1212SRW/R10/A
QUANTITY
REC6-1212SRW/R10/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC6-1212SRW/R10/A
Internal Part NumberEIS-REC6-1212SRW/R10/A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
Medical Approved DC/DC Converters
High-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Featured ProductRe³inforced DC/DC Converters
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC6-1212SRW/R10/A
Related LinksREC6-1212, REC6-1212SRW/R10/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC6-1212SRW/R10/A Details Description
Related parts for REC6-1212SRW/R10/A
CONN MCS2-068-CEE80105-TR30 MEM datasheet.pdf
OSC XO 575.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
FLOW CHART PROGRAMMING SOFTWARE datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT datasheet.pdf