Recom Power REC6-2405DRW/R10/C/X1
REC6-2405DRW/R10/C/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC6-2405DRW/R10/C/X1
Brief Description
CONV DC/DC 6W 18-36VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
REC6-2405DRW/R10/C/X1.pdf
Availability of REC6-2405DRW/R10/C/X1
QUANTITY
REC6-2405DRW/R10/C/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC6-2405DRW/R10/C/X1
Internal Part NumberEIS-REC6-2405DRW/R10/C/X1
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA, 500mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC6-2405DRW/R10/C/X1
Related LinksREC6-2405D, REC6-2405DRW/R10/C/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC6-2405DRW/R10/C/X1 Details Description
Related parts for REC6-2405DRW/R10/C/X1
IC TOUCH SENSING CTRLR 48QFN datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
NEST INSERT SOLIS FLAG 2/0AWG datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf