Recom Power REC6-2405SRW/R10/C
REC6-2405SRW/R10/C picture photo
Mfg. Part Number
REC6-2405SRW/R10/C
Brief Description
CONV DC/DC 6W 18-36VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC6-2405SRW/R10/C.pdf
Availability of REC6-2405SRW/R10/C
QUANTITY
REC6-2405SRW/R10/C Order Process
Ship out your order
Specifications of REC6-2405SRW/R10/C
Internal Part NumberEIS-REC6-2405SRW/R10/C
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC6-2405SRW/R10/C
Related LinksREC6-2405, REC6-2405SRW/R10/C Datasheet, Recom Power Distributor
REC6-2405SRW/R10/C Details Description
Related parts for REC6-2405SRW/R10/C
IDC CABLE - MCG40K/MC40F/MCG40K datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED SPACER FOR T-1 1/4 X 3/16" datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/3V/1.8V 16MLF datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW LLDS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 562K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf