Recom Power REC6-2409DRW/R10/A
REC6-2409DRW/R10/A picture photo
Mfg. Part Number
REC6-2409DRW/R10/A
Brief Description
CONV DC/DC 6W 18-36VIN +/-09VOUT
Datasheet Download
REC6-2409DRW/R10/A.pdf
Availability of REC6-2409DRW/R10/A
QUANTITY
REC6-2409DRW/R10/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC6-2409DRW/R10/A
Internal Part NumberEIS-REC6-2409DRW/R10/A
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)335mA, 335mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC6-2409DRW/R10/A
Related LinksREC6-2409, REC6-2409DRW/R10/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC6-2409DRW/R10/A Details Description
Related parts for REC6-2409DRW/R10/A
CONN HEADER .100 DUAL STR 72POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 1POS datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 25.02MM datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0306 datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
INDICATOR 10MM FIXED BL 12V WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf