Recom Power REC6-2409SRW/R10/C/X1
REC6-2409SRW/R10/C/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC6-2409SRW/R10/C/X1
Brief Description
CONV DC/DC 6W 18-36VIN 09VOUT
Datasheet Download
REC6-2409SRW/R10/C/X1.pdf
Availability of REC6-2409SRW/R10/C/X1
QUANTITY
REC6-2409SRW/R10/C/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC6-2409SRW/R10/C/X1
Internal Part NumberEIS-REC6-2409SRW/R10/C/X1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)667mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC6-2409SRW/R10/C/X1
Related LinksREC6-2409S, REC6-2409SRW/R10/C/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC6-2409SRW/R10/C/X1 Details Description
Related parts for REC6-2409SRW/R10/C/X1
IDC CABLE - MKC40K/MC40M/MCG40K datasheet.pdf
SHELF NON VENTILATED STATIONARY datasheet.pdf
IC TXRX 3.3V MULTIPROTCOL 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,WHT,ENHCD,C5 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 160A 1300VAC datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf