Recom Power REC6-2412SRW/R10/C/X1
REC6-2412SRW/R10/C/X1 picture photo
Mfg. Part Number
REC6-2412SRW/R10/C/X1
Brief Description
CONV DC/DC 6W 18-36VIN 12VOUT
Datasheet Download
REC6-2412SRW/R10/C/X1.pdf
Availability of REC6-2412SRW/R10/C/X1
QUANTITY
REC6-2412SRW/R10/C/X1 Order Process
Ship out your order
Specifications of REC6-2412SRW/R10/C/X1
Internal Part NumberEIS-REC6-2412SRW/R10/C/X1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC6-2412SRW/R10/C/X1
Related LinksREC6-2412S, REC6-2412SRW/R10/C/X1 Datasheet, Recom Power Distributor
REC6-2412SRW/R10/C/X1 Details Description
Related parts for REC6-2412SRW/R10/C/X1
CONN MINI-DIN 4PIN FEM VERTSCREW datasheet.pdf
IC ADC LP 5V 12-BIT SRL 16-SOIC datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 100K 3WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 44POS .050" SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ16B PG21 datasheet.pdf
GT02L TOUCH SCREEN MONO WHITE datasheet.pdf
UMY5-4866 SAFETY MAT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MNT SKT datasheet.pdf