Recom Power REC6-4809DRW/R10/A
REC6-4809DRW/R10/A picture photo
Mfg. Part Number
REC6-4809DRW/R10/A
Brief Description
CONV DC/DC 6W 36-75VIN +/-09VOUT
Datasheet Download
REC6-4809DRW/R10/A.pdf
Availability of REC6-4809DRW/R10/A
QUANTITY
REC6-4809DRW/R10/A Order Process
Ship out your order
Specifications of REC6-4809DRW/R10/A
Internal Part NumberEIS-REC6-4809DRW/R10/A
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)335mA, 335mA
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation10kV (10000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC6-4809DRW/R10/A
Related LinksREC6-4809, REC6-4809DRW/R10/A Datasheet, Recom Power Distributor
REC6-4809DRW/R10/A Details Description
Related parts for REC6-4809DRW/R10/A
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR VERT 13POS TIN .156 PCB datasheet.pdf
CONN HOOD D-SUB 9POS PLASTIC datasheet.pdf
LED FIBR OPTC HS GAAIAS TO-18 ST datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf