Recom Power REC7.5-1205DRW/H1/A/M/SMD/CTRL
REC7.5-1205DRW/H1/A/M/SMD/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-1205DRW/H1/A/M/SMD/CTRL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-05VOU
Datasheet Download
REC7.5-1205DRW/H1/A/M/SMD/CTRL.pdf
Availability of REC7.5-1205DRW/H1/A/M/SMD/CTRL
QUANTITY
REC7.5-1205DRW/H1/A/M/SMD/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-1205DRW/H1/A/M/SMD/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC7.5-1205DRW/H1/A/M/SMD/CTRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC7.5
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)750mA, 750mA
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-1205DRW/H1/A/M/SMD/CTRL
Related LinksREC7.5-1205DRW/, REC7.5-1205DRW/H1/A/M/SMD/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-1205DRW/H1/A/M/SMD/CTRL Details Description
Related parts for REC7.5-1205DRW/H1/A/M/SMD/CTRL
DSUB CABLE - CMP37G/AE37M/CFP37G datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
IC BATT MON QUAD 5% 10TDFN datasheet.pdf
CABLE KIT FOR KVM PS/2 10' datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONTROL RELAY VOLT 24VAC 10-600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 4CH TRANS 16SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 10ppm 9pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TELECOM FUSE KIT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.8V 0.3A datasheet.pdf