Recom Power REC7.5-1205DRW/H2/A/M/SMD
REC7.5-1205DRW/H2/A/M/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-1205DRW/H2/A/M/SMD
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-05VOU
Datasheet Download
REC7.5-1205DRW/H2/A/M/SMD.pdf
Availability of REC7.5-1205DRW/H2/A/M/SMD
QUANTITY
REC7.5-1205DRW/H2/A/M/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-1205DRW/H2/A/M/SMD
Internal Part NumberEIS-REC7.5-1205DRW/H2/A/M/SMD
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)750mA, 750mA
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-1205DRW/H2/A/M/SMD
Related LinksREC7.5-1205D, REC7.5-1205DRW/H2/A/M/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-1205DRW/H2/A/M/SMD Details Description
Related parts for REC7.5-1205DRW/H2/A/M/SMD
TRANS NPN 25V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
PROGRAMMING KIT 24VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/16"-1000' BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf