Recom Power REC7.5-1209DRW/H1/A/M/SMD-R
REC7.5-1209DRW/H1/A/M/SMD-R picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-1209DRW/H1/A/M/SMD-R
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-09V
Datasheet Download
REC7.5-1209DRW/H1/A/M/SMD-R.pdf
Availability of REC7.5-1209DRW/H1/A/M/SMD-R
QUANTITY
REC7.5-1209DRW/H1/A/M/SMD-R Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-1209DRW/H1/A/M/SMD-R
Internal Part NumberEIS-REC7.5-1209DRW/H1/A/M/SMD-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesECONOLINE REC7.5
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)417mA, 417mA
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-1209DRW/H1/A/M/SMD-R
Related LinksREC7.5-1209DR, REC7.5-1209DRW/H1/A/M/SMD-R Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-1209DRW/H1/A/M/SMD-R Details Description
Related parts for REC7.5-1209DRW/H1/A/M/SMD-R
IDC CABLE - MKR24K/MC24G/MPD24K datasheet.pdf
SWITCH SPDT .1A 75GF SOLDER 30V datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS DUAL 15GOLD SMD datasheet.pdf
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A SOT223-6 datasheet.pdf
CONN MCX PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
LADDER TIE: PVC OVER 316 STAINLE datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 0.100 SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf