Recom Power REC7.5-1209SRW/H2/A/M/SMD/CTRL
REC7.5-1209SRW/H2/A/M/SMD/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-1209SRW/H2/A/M/SMD/CTRL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 09VOUT
Datasheet Download
REC7.5-1209SRW/H2/A/M/SMD/CTRL.pdf
Availability of REC7.5-1209SRW/H2/A/M/SMD/CTRL
QUANTITY
REC7.5-1209SRW/H2/A/M/SMD/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-1209SRW/H2/A/M/SMD/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC7.5-1209SRW/H2/A/M/SMD/CTRL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC7.5
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)833mA
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-1209SRW/H2/A/M/SMD/CTRL
Related LinksREC7.5-1209SRW/, REC7.5-1209SRW/H2/A/M/SMD/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-1209SRW/H2/A/M/SMD/CTRL Details Description
Related parts for REC7.5-1209SRW/H2/A/M/SMD/CTRL
CONN RCPT 24POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
Crystal 28.3750MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC RA GRN 5CKT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS PIN CRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 4V 2917 datasheet.pdf
CONN M8 FML 4POS datasheet.pdf