Recom Power REC7.5-1209SRW/H3/A/M
REC7.5-1209SRW/H3/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-1209SRW/H3/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 09VOUT
Datasheet Download
REC7.5-1209SRW/H3/A/M.pdf
Availability of REC7.5-1209SRW/H3/A/M
QUANTITY
REC7.5-1209SRW/H3/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-1209SRW/H3/A/M
Internal Part NumberEIS-REC7.5-1209SRW/H3/A/M
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)833mA
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-1209SRW/H3/A/M
Related LinksREC7.5-120, REC7.5-1209SRW/H3/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-1209SRW/H3/A/M Details Description
Related parts for REC7.5-1209SRW/H3/A/M
Crystal 15.3600MHz 30ppm 13pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN SMB PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO214AC datasheet.pdf
ENCODER MODULE 2CH 100CPR datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.2"L X 4.9"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
G5 ETHERCAT SERVO DRIVE 2KW 40 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf