Recom Power REC7.5-1212SRW/H2/A/M/CTRL
REC7.5-1212SRW/H2/A/M/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-1212SRW/H2/A/M/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 12VOUT
Datasheet Download
REC7.5-1212SRW/H2/A/M/CTRL.pdf
Availability of REC7.5-1212SRW/H2/A/M/CTRL
QUANTITY
REC7.5-1212SRW/H2/A/M/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-1212SRW/H2/A/M/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC7.5-1212SRW/H2/A/M/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)625mA
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-1212SRW/H2/A/M/CTRL
Related LinksREC7.5-1212SR, REC7.5-1212SRW/H2/A/M/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-1212SRW/H2/A/M/CTRL Details Description
Related parts for REC7.5-1212SRW/H2/A/M/CTRL
IC MCU 8BIT 32KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
FUSE BLOK CARTRIDGE 300V 10A PCB datasheet.pdf
LED 5MM RT ANG SUP DIFF GRN PCMT datasheet.pdf
Connector Header 58 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 20K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
METER SOUND CALIBRATOR datasheet.pdf
CAP CER 390PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf