Recom Power REC7.5-1215DRW/H3/A/M/CTRL
REC7.5-1215DRW/H3/A/M/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-1215DRW/H3/A/M/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN +/-15V
Datasheet Download
REC7.5-1215DRW/H3/A/M/CTRL.pdf
Availability of REC7.5-1215DRW/H3/A/M/CTRL
QUANTITY
REC7.5-1215DRW/H3/A/M/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-1215DRW/H3/A/M/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC7.5-1215DRW/H3/A/M/CTRL
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)250mA, 250mA
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-1215DRW/H3/A/M/CTRL
Related LinksREC7.5-1215DR, REC7.5-1215DRW/H3/A/M/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-1215DRW/H3/A/M/CTRL Details Description
Related parts for REC7.5-1215DRW/H3/A/M/CTRL
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf