Recom Power REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/SMD-R
REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/SMD-R picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/SMD-R
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/SMD-R.pdf
Availability of REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/SMD-R
QUANTITY
REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/SMD-R Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/SMD-R
Internal Part NumberEIS-REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/SMD-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesECONOLINE REC7.5
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.8A
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/SMD-R
Related LinksREC7.5-123.3SR, REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/SMD-R Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/SMD-R Details Description
Related parts for REC7.5-123.3SRW/H1/A/M/SMD-R
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.25A 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
INSERT 6P6C JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 6SO datasheet.pdf
IC ADC DUAL 16BIT 105MSPS 52-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Connector Plug USB TypeB 2.0 4 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 50POS 0.30MM R/A datasheet.pdf