Recom Power REC7.5-123.3SRW/H2/A/M/CTRL
REC7.5-123.3SRW/H2/A/M/CTRL picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-123.3SRW/H2/A/M/CTRL
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REC7.5-123.3SRW/H2/A/M/CTRL.pdf
Availability of REC7.5-123.3SRW/H2/A/M/CTRL
QUANTITY
REC7.5-123.3SRW/H2/A/M/CTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-123.3SRW/H2/A/M/CTRL
Internal Part NumberEIS-REC7.5-123.3SRW/H2/A/M/CTRL
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.8A
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-123.3SRW/H2/A/M/CTRL
Related LinksREC7.5-123.3S, REC7.5-123.3SRW/H2/A/M/CTRL Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-123.3SRW/H2/A/M/CTRL Details Description
Related parts for REC7.5-123.3SRW/H2/A/M/CTRL
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IX XLATOR -5V ECL-TTL 8-SOIC datasheet.pdf
ADC 10BIT 4CH 200KSPS 10-MSOP datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
K60843B TOOL KIT datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 158W datasheet.pdf