Recom Power REC7.5-123.3SRW/H2/A/M
REC7.5-123.3SRW/H2/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-123.3SRW/H2/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
REC7.5-123.3SRW/H2/A/M.pdf
Availability of REC7.5-123.3SRW/H2/A/M
QUANTITY
REC7.5-123.3SRW/H2/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-123.3SRW/H2/A/M
Internal Part NumberEIS-REC7.5-123.3SRW/H2/A/M
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.8A
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-123.3SRW/H2/A/M
Related LinksREC7.5-123., REC7.5-123.3SRW/H2/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-123.3SRW/H2/A/M Details Description
Related parts for REC7.5-123.3SRW/H2/A/M
IC VIDEO SWITCH DUAL SPDT 16SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.05KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 110MA 7.1 OHM SMD datasheet.pdf
10 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 480VAC AXIAL datasheet.pdf