Recom Power REC7.5-2409SRW/H3/A/M
REC7.5-2409SRW/H3/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-2409SRW/H3/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN 09VOUT
Datasheet Download
REC7.5-2409SRW/H3/A/M.pdf
Availability of REC7.5-2409SRW/H3/A/M
QUANTITY
REC7.5-2409SRW/H3/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-2409SRW/H3/A/M
Internal Part NumberEIS-REC7.5-2409SRW/H3/A/M
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)833mA
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-2409SRW/H3/A/M
Related LinksREC7.5-240, REC7.5-2409SRW/H3/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-2409SRW/H3/A/M Details Description
Related parts for REC7.5-2409SRW/H3/A/M
IC VREF SHUNT ADJ MICRO8 datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 3.2W D 16TQFN datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
RES SMD 142K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf