Recom Power REC7.5-2412SRW/H2/A/M
REC7.5-2412SRW/H2/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-2412SRW/H2/A/M
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W SGL 12VOUT DIP24
Datasheet Download
REC7.5-2412SRW/H2/A/M.pdf
Availability of REC7.5-2412SRW/H2/A/M
QUANTITY
REC7.5-2412SRW/H2/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-2412SRW/H2/A/M
Internal Part NumberEIS-REC7.5-2412SRW/H2/A/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPurpose of DC/DC Converters
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)625mA
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-2412SRW/H2/A/M
Related LinksREC7.5-241, REC7.5-2412SRW/H2/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-2412SRW/H2/A/M Details Description
Related parts for REC7.5-2412SRW/H2/A/M
RES KIT 18.2K-68.1K 1/16W 480PCS datasheet.pdf
BIT TORX T15 5.98" datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES 4.64M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SERIES HERMETIC datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 10.6A POWERDI datasheet.pdf