| Internal Part Number | EIS-REC7.5-243.3SRW/H1/A/M/SMD-R | |
| Standard Package | 100 | |
| Series | ECONOLINE REC7.5 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 18V | |
| Voltage - Input (Max) | 36V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 1.8A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 8W | |
| Voltage - Isolation | 1kV (1000V) | |
| Features | SCP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 24-SMD Module (18 Leads) | |
| Size / Dimension | 1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 71°C | |
| Efficiency | 78% | |
| Power (Watts) - Max | 8W | |