Recom Power REC8-2405DRWZ/H2/A/M/SMD
REC8-2405DRWZ/H2/A/M/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC8-2405DRWZ/H2/A/M/SMD
Brief Description
CONV DC/DC 8W 24VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
REC8-2405DRWZ/H2/A/M/SMD.pdf
Availability of REC8-2405DRWZ/H2/A/M/SMD
QUANTITY
REC8-2405DRWZ/H2/A/M/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC8-2405DRWZ/H2/A/M/SMD
Internal Part NumberEIS-REC8-2405DRWZ/H2/A/M/SMD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductREC8/10/15 Series DC/DC Converters
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC8
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)800mA, 800mA
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC8-2405DRWZ/H2/A/M/SMD
Related LinksREC8-2405DRW, REC8-2405DRWZ/H2/A/M/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC8-2405DRWZ/H2/A/M/SMD Details Description
Related parts for REC8-2405DRWZ/H2/A/M/SMD
CONN HEADER 10POS 3MM RT ANG SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY 3.08V SOT23 datasheet.pdf
FUSE DRAWER FOR 6.3X32 FUSE 2POS datasheet.pdf
MNTNG CLIP EH datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
MOD CORD SGL-ENDED 8-8 SILVER 7' datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
5E7909 17W 24VDC 122 datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.0018UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf