| Internal Part Number | EIS-REC8-243.3SRWZ/H2/A/M/SMD-R | |
| Featured Product | REC8/10/15 Series DC/DC Converters | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | ECONOLINE REC8 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 9V | |
| Voltage - Input (Max) | 36V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 1.6A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 8W | |
| Voltage - Isolation | 2kV (2000V) | |
| Features | Remote On/Off, OCP, SCP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 24-SMD Module (18 Leads) | |
| Size / Dimension | 1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 71°C | |
| Efficiency | 84% | |
| Power (Watts) - Max | 5.28W | |