Recom Power REC8-4815DRWZ/H2/A/M/SMD
REC8-4815DRWZ/H2/A/M/SMD picture photo
Mfg. Part Number
REC8-4815DRWZ/H2/A/M/SMD
Brief Description
CONV DC/DC 8W 48VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
REC8-4815DRWZ/H2/A/M/SMD.pdf
Availability of REC8-4815DRWZ/H2/A/M/SMD
QUANTITY
REC8-4815DRWZ/H2/A/M/SMD Order Process
Ship out your order
Specifications of REC8-4815DRWZ/H2/A/M/SMD
Internal Part NumberEIS-REC8-4815DRWZ/H2/A/M/SMD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductREC8/10/15 Series DC/DC Converters
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC8
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)267mA, 267mA
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-SMD Module (18 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC8-4815DRWZ/H2/A/M/SMD
Related LinksREC8-4815DRW, REC8-4815DRWZ/H2/A/M/SMD Datasheet, Recom Power Distributor
REC8-4815DRWZ/H2/A/M/SMD Details Description
Related parts for REC8-4815DRWZ/H2/A/M/SMD
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
LABEL 3X2" RED ON WHITE 50/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
INSERT FEMALE 40POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 22POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 480VAC datasheet.pdf