Texas Instruments REG101NA-3/3KG4
REG101NA-3/3KG4 picture photo
Mfg. Part Number
REG101NA-3/3KG4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5
Datasheet Download
REG101NA-3/3KG4.pdf
Availability of REG101NA-3/3KG4
QUANTITY
REG101NA-3/3KG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of REG101NA-3/3KG4
Internal Part NumberEIS-REG101NA-3/3KG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)130mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REG101NA-3/3KG4
Related LinksREG101N, REG101NA-3/3KG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
REG101NA-3/3KG4 Details Description
Related parts for REG101NA-3/3KG4
POT 250 OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf
IC POE 802.3AF CONTROLLER 8-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
TERMINATING RES M12 5POS datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf