Texas Instruments REG101UA-2.5/2K5G4
REG101UA-2.5/2K5G4 picture photo
Mfg. Part Number
REG101UA-2.5/2K5G4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.1A 8SOIC
Datasheet Download
REG101UA-2.5/2K5G4.pdf
Availability of REG101UA-2.5/2K5G4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
REG101UA-2.5/2K5G4 Order Process
Ship out your order
Specifications of REG101UA-2.5/2K5G4
Internal Part NumberEIS-REG101UA-2.5/2K5G4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.06V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)130mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REG101UA-2.5/2K5G4
Related LinksREG101UA-, REG101UA-2.5/2K5G4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
REG101UA-2.5/2K5G4 Details Description
Related parts for REG101UA-2.5/2K5G4
IC DAC 12BIT SPI/SRL SOT23-8 datasheet.pdf
TRANS 2NPN 65V 0.1A SOT363 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 50V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 18A 600VAC datasheet.pdf
MDF51 HDR 2POS T/H datasheet.pdf